Dohledávačka Garrett versus Minelab Propionter

26.12.2012 13:33

Dohledávací detektory kovu -

Důvodem proč jsem se rozhodl napsat tento článek, jsou poměrně časté dotazy typu, "kterou dohledávačku si mám koupit, rozhoduji se mezi Garretem a novým Minelabem, můžete mi říct, která je lepší a kterou byste mi doporučil"? Nečekejte jednoznačnou odpověď, samozřejmě svého favorita mám, ale tady jde o Vás, Vy se musíte rozhodnout, kterou dohledávačku nakonec koupíte. Protože nechci být jednostranně zaujatý a nemíním vnucovat svoje subjektivní dojmy, bude nejlepším řešením si oba kandidáty představit a popsat jednotlivé rozdíly, ač by se zdálo, že žádné neexistují, tak vězte, že těch rozdílů je poměrně dost. Na první pohled vypadají obě dohledávačky dost podobně, stejný tvar, skoro totožná velikost, stejné uložení baterie se šroubovacím uzávěrem, led dioda, reproduktor na rukojeti, atd.., ale hned první patrný rozdíl je patrný na konstrukci dohledávací sondy. Garrett na spodní část dohledávací sondy umístil podélnou plastovou lištu. Tato lišta není bezúčelná, základní funkcí plastové podélné lišty je bezproblémové rozhrnutí vykopané půdy. Jelikož s dohledávačkou se pracuje tak, že nejprve vykopanou zeminu rozhrneme celou částí dohledávací sondy a teprve poté přesně zaměříme cíl samotnou špicí, z toho důvodu je po celé ploše tato lišta. Tohle je první rozdíl v samotné konstrukci, Minelab tuto lištu nemá a celá dohledávací sonda je kulatá. Je to možná jen dost marginální prvek, ale i tato maličkost rozhoduje při výběru.

Dohledávací detektory kovů

Vrhněme se na další rozdíly, nyní se zaměříme na ovládací prvky. Tady naopak Garrett dost podstatně za svým rivalem pokulhává. Garrett disponuje pouze jedním pogumovaným tlačítkem - ON-OFF, zatímco Minelab má navíc další dvě tlačítka. Tlačítka jsou označeny symboly + a - . Toto označení dává tušit, k čemu asi tlačítka slouží. Samozřejmě + k zesílení citlivosti a - naopak k zeslabení citlivosti. Dosažení maximální, nebo naopak minimální citlivosti nám detektor tento stav signalizuje dlouhým nepřerušovaným tónem. Tyto tlačítka mají kromě nastavení citlivosti ještě další funkci. Ve spojení s vypínačem ON/OFF nám umožňují volit mezi režimem Audio s vibracemi, nebo můžeme nastavit jenom samotné vibrace. Volba režimu se provede tak, že před zapnutím detektoru zmáčkneme tlačítku mínus, toto tlačítko podržíme a zároveň zapneme detektor. Tak nastavíme tichý režim s vibrací. Pokud zmáčkneme a držíme tlačítko plus a současně zapneme detektor, tím navolíme funkci audio s vibracemi. To je oproti Garrettu dost zásadní rozdíl v možnostech nastavení dohledávačky. Garrett tady dodržuje filosofii v jednoduchosti je síla, zato Minelab zakomponoval do dohledávačky opět něco navíc ze svých sofistikovaných softwarových inovací, které tradičně vnáší do svých produktů. To Minelab zásadně odlišuje od své konkurence, ale zase na druhou stranu někdo je hračička a libuje si v nastavování všelijakých funkcí, jiný je zase konzervativnější a nechce se hrát s nastavováním, takže zase říct který je lepší, to je otázka bez odpovědi. Je to volba mezi jednoduchostí a inovací, každý si musí najít to své. No pojďme na další rozdílnosti. Na oko patrným rozdílem je reproduktor, Minelab má reproduktor zabudovaný přímo v těle dohledávačky a tak tvoří jakýsi jednotný celek, zatímco u Garrettu je reproduktor vsazen v podélném okénku a dohledávačka nepůsobí tak kompaktně. Dalším velmi významným prvkem ve kterém se oba borci liší, je LED dioda ze přední části, která nám osvětluje dohledávací sondu a prostor pod ní. Minelab má tady očividně navrch, Minelab použil vysoce svítivou Led diodu a i kužel světla který vydává je podstatně širší. Menší šířka světelného kuželu u Garrettu je zčásti zapříčiněna zmiňovanou plastovou lištou, která má usnadňovat rozhrnutí vykopané zeminy.

Dohledávací detektory kovů

No a asi takovým posledním rozdílem, který však neovlivňuje funkčnost dohledávačky, ale je to docela dobrá vlastnost pinpointru Minelab, která je určená pro takové chronické zapomnětlivce jako jsem já. Tou vlastností je připomenutí se dohledávačky svému majiteli. Minelab má v sobě čidlo pohybu a když ji při práci někde zapomenete, samozřejmě zapnutou, tak se sama po třech minutách nečinnosti začně hlásit pískáním a rožnutím Led diody. No, a pokud ji budete ignorovat, tak se sama po pěti minutách nečinnosti automaticky vypne. Takže vidíte sami, že rozdílů je opravdu hodně, ačkoliv to na první pohled nevypadá.

Závěr

Takže, která je lepší, léty prověřená kvalita Pinpointru Garrett, nebo je zajímavější volbou nováček od Minelabu, který nabízí něco navíc? V podstatě ani cena není nijak rozdílná, takže ono finanční hledisko nebude stěžejním bodem pro Vaše rozhodování.

Trik jak podstatně zvýšit citlivost dohledávačky: Vezměte kousek jakéhokoliv kovového předmětu, např. minci a pomalu ji posunujte podél těla dohledávačky dokud se Vám neozve audio odpověď, jakmile dohledávačka pípne, jemně posuňte minci zpět, ale opravdu jen nepatrně a minci v této poloze přidržte, nebo přilepte izolepou a zkuste nyní dosah, bude skoro dvojnásobný.

Dohledávací detektory kovů

 

Rychlé video:

www.youtube.com/watch?v=ZkJwl0XlAAE