Golden Mask 4

09.11.2012 13:51

Golden Mask 4 -

 

  O samotné GM4 už bylo napsáno docel a dosti, ale na mailu se mi hromadí dotazy na tento detektor, tak není na škodu si GM4 trochu více specifikovat. Detektory Golden Mask mají svůj původ v Bulharsku, kde hledačská základna je velmi rozšířená, ono by asi bylo spíše  ku podivu, kdyby se v Bulharsku nehledalo, vždyť tak velká a histoiricky  velmi bohatá země se přímo nabízí k toulkám po zdejší krajině.  Koho by také nelákalo podívat se do historie  a najít si alespoň kousek z té dávné doby.  Většina lidí je od přírody zvídavá, prostě je to v nás, s tím nic nenaděláme a adrenalin je takové naše palivo a při našem koníčku, se nám ho občas i dostává a hledání je zároveň jakási forma psychohygieny, touláte se v přírodě, vyčistíte si hlavu a navíc ty zážitky z hledání Vám nikdo nevezme.

Samozřejmě k tomu aby jste se hezky zrekreovali potřebujete také pohodový stroj. Většina z nás samozřejmě až v první řadě hledí na cenu, to je pochopitelné a tady nabízí právě Golden Mask své nepopiratelné silné stránky. Velmi se mi líbí citát, který dokonale popisuje GM a ten zní „za málo peněz, hodně muziky“. Tak to opravdu sedí, to je citát šitý na míru, mnoho hledačů, kteří využívají služeb Golden Masků by Vám toto pravdivé tvrzení jenom odsouhlasilo.

Golden Mask  4 je vrcholnou řadou detektorů značky Golden Mask, který si opravdu získal velmi rychle své příznivce i u zdejších borců (dámy prominou, samozřejmě i nich, že ano). Pojďme se blíže podívat na konstrukci a ovládání Golden mask 4.

detektor kovu golden mask 4

 

Konstrukce GM 4 využívá tzv. „s shaft“, tzn, že konstrukční tyč je esovitě zahlá, celá konstrukce se skládá ze tří samostatných dílů. Horní část šaftu je kovový  díl s eloxovou úpravou, na tento díl je přišroubován box s bateriemi. Následuje střední a dolní tyč, které do sebe vzájemně zapadají a jsou zajistěny klasickými zámky, Tyto dva spodní díly jsou z plastu, aby se dosáhlo nízké váhy celého detektoru.  Na spodní díl lze namotovat několik  velikostí jednotllivích sond od maličké 17 cm, přes standartní 30x25 cm DD sondu, až po 38x30 DD sondu, takže dle libosti, je z čeho vybírat.

Pojďme na elektroniku detektoru. GM 4 má elektronický box umístěný na přední straně horního dílu, možná vzhledově nevypadá nijak futuristicky, ale díky jeho schopnostem, je to zanedbatelný detail.  Na boxu elektroniky jsou umístěny celkem logicky jednotlivé ovládací prvky, se kterými není problém si detektor přizpůsobit Vašim podmínkám.  V dolním pravém rohu je otočný ovladač s názvem volume (on- off), kterým se detektor spouští a zároveň si zde nastavujete hlasitot stroje. Nahoře v pravém rohu je nastavení úrovně diskriminace, kdy doporučené nastavení diskriminace je označeno červeným podbarvení číslice 2. Na této úrovni máte jistotu, že nepřejdete velmi drobné cíle typu drobných stříbrných minciček a zároveň Vás nebudou otravovat všudepřítomné kousky železného odpadu. Blíže ke středu je dvoupolohový přepínač audia, tady si můžete sami zvoli přepnutí do jednotónu, multitónu jak se Vám budou ozývat cíle pod cívkou. Přepnete-li na horní polohu železné cíle nebudou slyšitelné a barevné cíle se bodou ozývat jedním monotónním zvukem. Pokud páčku přepnete dolů do multitónu, budete mít absolutní přehled nad všemi cíli, a to jak na železnými, tak i barevnými. Cíle, které jsou železné budou vydávat hluboký zvuk na rozdíl od cílů barevných a tyto se budou hlásit vysokým tónem. Pod tímto přepínačem se nachází klasická zdířka na připojení 6,3“ jacku sluchátek.  V horní středové části se nachází reproduktor a jeho hlasitost si samozřejmě můžete regulovat, jak jsem již napsal. V levé části je ovladač tresholdu, tento ovladač je dosti zásadní na samotný dosah detetkoru. Samozřjmě čím vyšší číslo tím větsí dosah, ale nic by se nemělo přehánět, samotný treshold by se měl nastavovat tak, aby síla jeho hučení byla jen slabě slyšitelná. Nesnažte se zpočátku šponovat treshold na maximumum, i když znám pár zkušených GMkářů, kteří rozeznají prozvuky i od slabších cílů a nějaký ten prozvuk jim nedělá vrásky, ale ti už opravdu mají s GMkem něco naběháno.  Dalším ovladačem je audio freg., ten ovladač nastavuje jak vysoko, či nízko se bude tón cílů pod cívkou ozývat, nemá žádný vliv na dosak, či citlivost detektoru, ale někomu vyhovují vysoké tóny a jinému nížší tóny, tak je tímto ovladačm může přizpůsobit svému uchu. Spodní ovladač slouží k manuálnímu odladění zemního efektu. Dalším a posledním přepínačem je GB (ground ballance), tady máte na výběr ze dvou režimů. Režim plné automatiky, kdy se o odladění půdního efektu za Vás postará sama elektronika, nebo můžete zvolit manuální režim odladění. Správně odladěná zem má velký význam na samotnou práci s detektorem, takže doporučuju si tuto funkci pěkně natrénovat, opravdu to není nic složitého a zabere Vám to jen několik „nanosekund“.  Nádherně je proces odladění zemního efektu vysvětlený na videu, které natočil Mára, odkaz na video je zde https://www.youtube.com/watch?v=6yrZ55PgBhU .

Detektor GM4 i její bráškové jsou opravdu velmi zdařilé v mnoha ohledech, tím prvním je dosah detektoru, kdy stroj v cenové relaci kolem 13 000 korun českých naprosto s přehledem dá soc. korunu v 35 číslech, tak to opravdu klobouk dolů, dalším pozitivem je perfektně fungující diskriminace a ruku v ruce s ní skvělá separace, bezporuchovost, nízká váha detektor,  no a ta cena, no nekupte to. Jasně zarytí odpůrci, mi budou oponovat, přeci jenom jsem prodejce detektorů, tak proč bych si je nepochválil, ale kdo mě zná, ví, že na rovinu řeknu svůj názor, i když je negativní a navíc nejlepší reklamu tomuto detektoru dělají jeho spokojení majitelé, kterých je opravdu dosti. Dokonce i můj dlouholetý přítel, který se rozhodl tento koníček provozovat si po zdlouhavém výběru nechal poradit a nakonec si GM4 pořídil, jako svůj první stroj a dnes když za mnou přijde do obchodu, vždy se nejprve usměje na vystavenou GM 4, se slovy to je mašinka a až poté mě slušně pozdraví ahoj kamaráde.

S pozdravem a lovu zdar Haba (Moravia Detect)