Hledání v moři s detektory Tesoro Tiger Shark a Minelab CTX 3030

10.10.2012 21:50

Detektory kovu Tesoro a Minelab pod mořskou hladinou -

Už nějaký ten pátek spolu s Liborem(Warcentrum Rudolec), zkoušíme pokořit ten zrádný vodní živel. Koupili jsme si detektory do vody, Libor vsadil na osvědčenou klasiku od Tesora, konkrétně Tesoro Tiger Shark, o kterém již napsal recenzi, publikovanou na serveru Lovec pokladů. Já, jako zasloužilý Minelabák, jsem zvolil novinku od Minelabu a to detektor CTX 3030. No to na úvod asi stačí a pojďme na ono zmíněné moře.

Vyrazili jsme minulé pondělí ráno kolem osmé hodiny, s Liborem jsme se potkali v Mikulově na benzince Agip, dali jsme si něco na zub, samozřejmě kávičku a obligátní cigárko. Poté jsme u našeho kamaráda v Mikulově zaparkovali Liborovo Pažouta, přeložili jsme jeho výbavičku do mého auta a vyrazili jsme k moři. Cesta probíhala bez větších komplikací a po několika dlouhých  hodinách jízdy jsme byli u cíle. Ubytování bylo otázkou několika málo minut a posezónní cena za ubytování, byla velmi přívětivá.

Hledání s detektory kovů ve vodě

Ačkoliv jsme oba dva byli docela unaveni cestou, přesto jsme se rozhodli navléct neopreny a vyrazit na zkušební hledání v moři. Já  jsem v moři s CTX 3030 už hledal, takže otázka nastavení nebyla u mě žádný problém, Libor s Tiger Sharkem zažíval premiéru ve slané vodě, ačkoliv má s Sharkem velmi bohaté zkušenosti ve sladkých vodách, tak slaná voda byla pro něj velkou výzvou, vnucovali se mu myšlenky typu „dojedeme a mašina nepošlape“, já ho uklidňoval, že pošlape, ale v duchu jsem si nebyl také jistý, jak se Tesoro Tiger Shark vyrovná se salinitou mořské vody.

Hledání s detektory kovů ve vodě

Nový CTX  3030 od Minelabu je opravdu jedinečný přístroj, který perfektně pracuje jak na souši, tak i ve sladké, či slané vodě. Uživatel má na výběr obrovské množství  nastavení a tak není problém si přístroj nastavit přesně na míru pro konkrétní podmínky, ve kterých budeme hledat. Liborův Tiger Shark je čistokrevný „vodník“, který ve sladkých vodách funguje zcela bezchybně.  Tiger Shark má možnost volby v nastavení jak pro slanou, tak sladkou vodu, stačí jednoduše pootočit čudlíkem na detektoru a zvolit si příslušný mód. Libor začal zkoušet jednotlivá nastavení, nejprve nechal Tiger Sharka ve sladkovodním módu, ale toto nastavení společně se slanou vodou nejde dohromady, salinita způsobovala neustálé prozvuky, a tak Libor zvolil slaný mód , nastavil úroveň diskriminace, zvýšil citlivost detektoru a posunul hladinu tresholdu, nic těžkého pro tak zkušeného hledače, jakým bezesporu Libor je. Tiger Shark se po nastavení absolutně vy stabilizoval, zvýšil se u něj dosah na cíle a hledání s ním bylo absolutně bezproblémové, náhle se Liborovi objevil na tváři blažený úsměv a já věděl, že obavy, které měl, se náhle rozplynuly, jako pára nad hrncem.

Hledání s detektory kovů ve vodě

Celkově jsme v moři hledali pět dní, vyzkoušeli jsme písečné i kamenité dno a musím konstatovat, že ani jeden detektor neměl s hledáním ve slané vodě problémy. Jediné negativum bylo, že mořská voda se sama o sobě chová jako nízko vodivostní cíl (např. tenká alobalová fólie), a detektor aby se s tímto jevem vyrovnal, spotřebovává větší množství energie, ale v dnešní době nabíjecích baterií, auto nabíječek apod., vlastně  žádný problém nemáte. U Tiger Sharka vydržely baterie zhruba 8-9 hodin hledání a Minelab byl na tom o trochu lépe, ale baterie se viditelně vybíjela rychleji, než ve sladké vodě, či na souši.  A navíc Minelab má novou li-on baterii, která se v originální nabíječce dobije velmi rychle.

Pár nálezů na ukázku

Malé resumé na závěr

CTX3030 fungoval naprosto bezchybně, signály byly jasné, hledání probíhalo bez prozvuků, cíle se nádherně vykreslovaly na displeji detektoru, pinpoint samozřejmě bez problémů, prostě balada. CTX nemám jednoduše co vytknout, jen snad malý konstrukční problémek, který je velmi lehce napravitelný. Tím negativem je silikonové těsnění mezi baterií a tělem jednotky. Těsnění mně zklamalo, již při hledání v našich vodách, když jsem oddělal baterii, abych ji nabil, a s hrůzou jsem zjistil, že pod baterii se dostalo trochu vody a kontakty na jednotce detektoru jsou hodně zoxidované, totéž na baterii samotné. Všechny kontakty jsem nastříkal kontaktelem a vyčistil, na místo originálního těsnění jsem dal nový gumový „O- kroužek“ a vše nyní funguje naprosto dokonale.

Tesoro Tiger Shark v podstatě se budu opakovat bezproblémové hledání, diskriminace na jedničku, stabilní a funkční stroj. Takže přátelé ve zbrani, pokud někdo z Vás bude přinucen okolnostmi (např. rodinná dovolená) a nejste zrovna nadšeni myšlenkou celodenního ležení u pláže a jste majiteli zmíněných detektorů, nebo budete majiteli CTX3030, či Tiger Sharka, prosím Vás nenechte ho zahálet doma ve skříni, věřte, že zabijete několik much jednou ranou. Manželka a děti budou nadšeni z válení u té slané louže a Vy budete také spokojeni, že jste si mohli v klidu zahledat i u moře.

Lovu zdar Libmus a Hába (autor textu Hába, Moravia detect)

Použité nastavení u detektoru Minelab CTX 3030

Nastavení diskriminace u CTX 3030 - mořePravděpodobně by asi každý čekal mód pláže, nastavení se ale dalo vyřešit i elegantněji a s menší diskriminací. Pro vytvořený nový mód byl tak použitý režim rellic. Vlastní nastavení pak bylo: Audio Condukt 52, Odpověď long, Citlivost 20, zesilovače pod 20. Diskriminační vzor dle obrázku. Co se týče odfiltrování nízkých čísel v conduktivitě v pravo, zde se hlásila slaná voda což bylo potřeba odfiltrovat.
Condukt 52, long, disk vzor, rellic, citlivost 18, gein pod 20, plážový mod

Nastavení u detektoru Tiger Shark

Nastavení Tiger Sharku bylo potřeba lehce otestovat. Jako ideální se nakonec ukázalo použít mód sole, výrazně zvýšit nastavení tresholdu v podstatě na maximum. Zem je potřeba odladit přímo v moři, pak je vše ok. S maximální citlivostí detektoru je potřeba si pohrát. Nastavení je tak trochu pokus omyl, ale během pár minut optimální hladinu najdete.