Jak pracuje Minelab CTX 3030 po upgradu

28.11.2012 17:16

Detektor kovu Minelab CTX 3030 -

Minelab zhruba před dvěma týdny umožnil majitelům nové CTX3030 upgradovat standartní firmware detektoru. Samotný proces updatu není pro běžného uživatele PC žádný problém, celý proces už na svých stránkách vystavil Mára a odkaz zde přikládám - Jak provést upgrade detektoru kov CTX 3030

Ale pojďme se podívat blíže, co nám upgrade firmwaru skutečně přinesl v praxi. Po instalaci nového softwaru do detektoru se nám v menu objeví nová volba pro podmořské hledání s názvem Seawater , jak můžete vidět na přiloženém obrázku.

detektor kovu Minelab CTX 3030 - menu

Tato nová funkce umožňuje detektoru dosahovat daleko větší stability v mořské vodě a vy tak máte možnost podstatně vyšponovat výkon stroje manuálním zvýšením citlivosti a také zároveň o pěkný kus pošponovat úroveň nastavení hranice gainu. Toto nové nastavení jsem měl možnost otestovat přímo v reálu na Jadranu, kde salinita moře je velmi vysoká, dokonce se uvádí, že salinita jadranského moře oproti Atlantiku až 4 násobná. Bez této nové funkce jsem musel dříve své CTX 3030 upravit nastavením diskriminačního vzoru, což samozřejmě má zásadní vliv jak na dosah detektoru, tak jste přišly o drobné zlaté prsteny, či náušničky. Moje maximální nastavení před použitím bylo následující citlivost na 18, gain 15-18 a samozřejmě použít diskriminaci a odfiltrovat nízkovodivostní cíle do čísla 06 (je to druhé číslo na displeji, např. 11 – 06).

Nyní jsem použil funkci Seawater, kdy jsem vyšponoval citlivost na 23 a gain 23, nepoužil jsem diskriminaci a detektor byl naprosto stabilní a dosahoval úžasných hloubek, takže použitá funkce v podstatě funguje jako nějaký softwarový filtr a pracuje naprosto spolehlivě. Svědčí o tom i můj nález drobné zlaté náušničky o váze 0,26 g v mořské vodě. Když vezmeme v potaz fakt, že s detekcí tak drobného cíle má problém většina detektorů na souši a CTXko tohle malé nic suverénně dá v jadranském moři, je to věc neskutečná, leč reálná. Klobouk dolů před vývojáři softwarového firmwaru v Minelabu. Stojím si za tvrzením, že funkce Seawater není jenom nějaký okrasný doplněk v menu CTXka, ale skutečně jde o plně funkční možnost, která zase o hodně dobrý kus rozšiřuje možnosti nového CTXka.

Detektor kovů CTX 3030 praxe ve vodě

Další novinkou, která nám v menu přibyla, je možnost zablokovat funkci pinpoint. Tuto novou vychytávku najdete v menu – Options – Pinpoint Lock. Pokud se rozhodnete funkci použít, jednoduše v menu zatrhnete Pinpoint Lock, kdy se Vám následně u této volby objeví zelená fajfka a jde se na věc. Už nemusíte zdlouhavě držet tlačítko pinpointu, prostě a jednoduše jednou zmáčknete pinpoint a dohledáváte. Jakmile si cíl dohledáte, jednou kliknete po tlačítku pinpoint a detektor se přepne zpět z dohledávacího režimu do běžného pohybového režimu, ve kterém klasicky hledáte.

Pro mně dost užitečná funkce, jelikož prst kterým jsem držel pinpoint mně rozdrtila 80l láhev s Argonem a trošičku mu to držení čudlíku pinpointu nesvědčilo, ale musím upozornit, že já jsem tuto skutečnost Minelabu neavizoval, prostě to nějak asi vytušily, že v prackách drží CTXko i mírně indisponovaní jedinci z Čech :). Na přiloženém obrázku je vše krásně znázorněno. Tak to by bylo asi tak vše k novému upgradu, který zase o notný kousek posunul možnosti už tak výborného stroje.

Detektor kovů CTX 3030 -praxe
 
S pozdravem Hába - Moraviadect