Report z předváděčky detektorů kovu

29.09.2013 11:41

Detektory kovů na Uherskobrodsku

V sobotu 28.9.2013 se uskutečnila avízovaná předváděčka detektorů kovu na Uherskobrodsku. Pobočka Moraviadetect objednala skvělé počasí a velmi mě překvapila hojná účast detektorářů ze všech koutů moravy a také přátel ze slovenska, za což všem děkuju.

Na připraveném polygonu jsme demostrovali hloubkové dovednosti detektorů kovu a samozřejmně i separační schopnosti. Mnozí si se svými detektory vyzkoušeli jak si jejich detektor poradí s hloubkou a hlavně zjistili, že velmi důležitým prvkem je také separace barevného cíle v železe. Některé značky detektorů vynikali v dosahu a jiné zase v separaci, kdy důležitou informací bylo zjištění, že velikost a typ použité cívky naprosto nekopromisně ovlivňuje chování detektoru a samozřejmě bylo nádherně vidět, že i velmi rychlé detektory při nesprávném pohybu sondou nejsou shcopny ze sebe dostat své maximum, takže nejenom cívka a detektor ovlivňují separační schopnosti, ale také pomalejší a rozvážný pohyb sondou nad cílem je velice důležitým prvkem při práci.

Detektory kovu Minelab při správném nastavení a v ruce zkušenějšího hledače jsou schopné opravdu excelentních výkonů, kdy při použití základní cívky dosahují nadprůměrných hloubek a precizně separují drobné barevné cíle uložené poblíž železných kovů. Marek předvedl, že nedoceněné detektory kovu X-Terra od Minelabu dosahují velice dobrých výsledků v kombinaci se správně zvolenou sondou. Výhoda u těchto detektorů kovu je v jejich cenové dostupnosti, jednoduchosti ovládání, kterou zvládne i naprostý nováček a ve skutečně nepřeberném množství cívek od různých výrobců, jako je Detech, Minelab, či Nell.

Co mě velmi překvapilo, tak tím byla nová sonda Spider 2D 30 cm na detektory kovu Golden Mask 4, kdy příznivci této značky detektorů měli možnost na vlastní oči vidět rozdíl v přiznávání drobné stříbrné mincičky poblíž železa, v porovnání se standartním typem požívané DD sondy 12x10".  Nádherná čistá odezva barvy oproti staršímu typu sondy, skvělý dosah a stabilita v kombinaci s muší váhou cívky byla nekopromisní odpovědí, na otázku, kterápak sonda je lepší. Tato sonda je novinkou na trhu a výrobce detektorů Golden Mask si ji vyrábí sám ve vlastním závodě. Ačkoliv já osobně jsem příznivec značky Minelab dlouhá léta, tak GM4 s novou 12" cívkou označenou názvem Spider, mě docela zaujala. Detektor v kombinaci se Spiderem je velmi lehký a pracuje fakt skvěle, to zcela nepokrytecky, jako zarytý Minelabák přiznám.