Tejón - Jezevec - excelentní hloubkař

29.01.2013 07:39

Detektor kovu Tesoro Tejón -

Tesoro Tejón, v doslovném překladu Tejón znamená – Jezevec. Toto jméno je opravdu příznačné a nebylo zvoleno jen tak náhodně, protože by se snad americkému výrobci toto zvíře toulalo po dvorku, ale Jezevec je známý tím, že velice zdatně hrabe velmi hluboké nory. Hloubka je to, co oba dva zástupce věrně spojuje. Já jsem po většinu doby své hledačské existence využíval především služeb minelabů, od Explorera, přes Etraka a nyní CTX3030 v kombinaci s Gpx 4000 a později 4500, ale první bližší seznámení s Tejonem se datuje zhruba do roku 2010, kdy jsem s Liborem (Warcentrum Český Rudolec) začal častěji trávit svůj volný čas, pobíháním po luzích a lesích.

Libor ačkoliv je o pár let starší a trpící strašnou chorobou, zvanou „prokrastinace“ (bohužel léčba je doposud neznámá a asi se to nějak přeneslo i na mě, že Liborku) je tím motorem, který se i přes svůj mírně „pokročilý věk“(promiň, Libore, ale to máš za toho cucáka;-)) nezastaví před nějakou překážkou a hledá, dokud mu nedojdou baterky, nebo nepadne vyčerpáním. Někdy už se Vám fakt nechce, jste vycuclí, nachození, promočení, zmrzlí a nejraději by jste se na to vysrali, ale když vidíte, jak ten starší pán furt máchá tím klackem a kope, tak přeci nebudete za padavku a nevzdáte to, protože jste tvrdší a mladší a…. . Je to velmi zkušený hledač, který má Tejona doslova a do písmene dokonale v malíčku. Zprvu jsem si z něj vždycky dělal legraci ať si koupí pořádný klacek a nedělá ostudu, ale postupem času se nějak ta karta obrátila o celých 360 stupňů. A já, ačkoliv mám detektor pomalu 4x dražší než on, jsem se nestačil divit, z jakých hloubek tahá třeba drobné mincičky, něco neskutečného. Proto jsem se začal blíže seznamovat s tím jeho Jezevcem a tímto se omlouvám za ten „klacek“, protože Tejón opravdu umí.

Detektor kovu Tesoro Tejon

Ovládání Tejona není nijak záludné, či složité odladíte zemní efekt, nastavíte citlivost, spodní diskriminaci na Iron a vrchní na Foil a jdete na věc. S Tejonem jsem začal více koketovat, samozřejmě jsem rady nejprve tahal z Libora (protože teď, co si přečte ten článek, mně už žádnou radu ohledně Tejóna nedá), občas jsem si ho od Libora půjčil a láska byla na světě.

Tejóna jsem si také samozřejmě jako správný prodejce porovnával s ostatními detektory, zkoušel jsem všechno možné od separace, diskriminace až po hloubku. Moje výhoda je zjevná, že jako prodejce se dostanu k většině detektorů, takže porovnávat je s čím a navíc máme v lese kousek od prodejny udělaný hloubkový polygon. Nejmělčeji uložený cíl je klasika v podobě soc. koruny v 25 cm a následuje socka v 30 cm a v 35 cm, dalším cílem je 1Euro ve 40 cm a posledním cílem je omnia víčko, průměr 7 cm v 52 cm. Valná většina detektorů končí na druhém cíli (tj. socka ve 30), ti nejméně zdatní začínají a zároveň umírají už na prvním cíli, ono i ten první cíl (soc. koruna) v 25 cm je docela slušný výkon, jen opravdu a doslova pár borců dá všechny cíle, samozřejmě za označení cíle nepovažuju nějaké to praskání v tresholdu a podobné prskance, ale musí to být kopatelný zvuk, jasná pravidelná odezva, bez nějakých známek pochybností, zda je to hluboké železo, nebo barva, prostě signál, který by jste při běžném procházení po lese kopali.

Můžete hádat, který z detektorů dává bez ztráty kytičky všechny cíle, no nebudu Vás napínat (stejně odpověď znáte), je to Tesoro Tejón s cívkou Ultimate 33 cm, ale musím zmínit i ostatní borce ať to není tak jednostranné, dalším detektorem, který pravidelně označil všechny cíle, byl Detech EDS a Nokta Velox One, tím výčet borců končí. Vážným konkurentem byl Golden Mask 4 a Tesoro Cortes.

Známky nalezené detektorem kovů Tejon Nálezy detektorem kovů Tesoro Tejon

Nálezy Tejonem s přelomu roku. Více v článku na War Centru Rudolec

Tesoro Tejón s ultimátkou, není jenom bezkonkurenční hloubkař, ale umí i velmi malou droboť, je to dáno jeho vyšší pracovní frekvencí 17,5 kHz, opravdu je to velmi zajímavá kombinace vlastností detektoru. Ta hloubka, jak předpokládám, je dána vysokým vrcholovým napětím na oscilátoru a velmi silným elektromagnetickým polem pod cívkou. Tejón jako čistokrevný analog nepřekvapí i svou okamžitou rekcí na kovový předmět pod cívkou, opravdu žádné zpomalení, odezva na cíl je okamžitá. Za zmínku také stojí diskriminace, Tejón i tady nabízí věc docela nevídanou a tím jsou dva na sobě nezávislé diskriminátory ED 180, mezi kterými rychle přepínáte Triger switchem pod ručkou. Jde o třípolohový přepínač ALL-METAL – Disc1 – Disc2.

Dva diskriminátory umožňují nastavit dvě na sobě nezávislé diskriminace, protože jak víme i vysoká diskriminace ovlivňuje dosah detektoru, proto na spodní diskriminaci nastavuju většinou Iron a vrchní nastavím do polohy Foil a pokud si nejsem stoprocentně jistý, zda je opravdu pod sondou železo, tak jedním pohybem prstu se přepnu do horní diskriminace a mám jasno. Na poli spíš kvůli své pohodlnosti nastavuju už spodní diskriminaci na hranici foil a všude přítomné železa jsou rázem fuč a pořád mám skvělou citlivost na drobné stříbrné mincičky, ovšem na úkor dosahu, ale rozdíl je velmi maličký a na poli mi ten centimetr na dosahu stojí za tu pohodu, no ne. Tvarově zajímavá a velká železa se vám mohou ozvat jako barevný cíl s nádechem železa, tak jako u většiny detektorů, já tuto situaci řeším tzv. prokřižováním, najedu na cíl jakoby ze všech světových stran, udělám prostě takový kříž a většinou se z jedné strany ozve praskání železa a je jasno. I když co si budeme povídat tvarově zajímavá a větší železa, já raději kopnu, co kdyby, znáte ten pocit sami. Kolikrát si řeknu větší železo to je jasné, a jdu dál, ale svědomí hlodá a po dvou krocích se zase vrátím, abych ho vykopal, i když předem už vím, že to bude zase kus pluhu, nebo urvaný čep z traktoru, ale červíček ta svině hlodá v mozku.

Protože Tejón má perfektní modulaci zvukové odpovědi a tím Vám dává najevo, jak hluboko se asi předmět nachází, je hodně důležité používat sluchátka (na rozdíl od Cortése), aby jste ty slabé, ale pravidelné signály nepřešli. Někomu to nemusí zpočátku vyhovovat, já byl jeden z nich, protože i na Minelabech už roky cpu gain Rx(zesílení slabých signálů) do plna i za cenu prozvuků, ale Tejón prostě moduluje jinak a to podle hloubky cíle, ale časem se to poddá a vy máte v ruce dokonalý stroj. Já jsem se tedy rozhodl, že Tejón v Březnu zakotví v mé flotile natrvalo a bude pro mě suchozemec číslo jedna a CTX3030 si nechám na problematické půdy a samozřejmě pod vodu, protože v moři je nepřekonatelný, to jsme si několikrát ověřili.

Hába – Moravia Detect