Unikátní výstava MZM v Brně

27.10.2012 08:04

V prostorách Moravského zemského muzea (Brno) se v době od 2.11. do 18.11. uskuteční dvoutýdenní výstava s názvem "Zlato ... symbol moci a bohatství".

Výstava představí široké veřejnosti zlato jako fenomén hodnoty, bohatství a moci v průběhu známé historie lidstva. Zlato bude prezentováno jako surovina a jeho produkty (platidla – mince, medaile, šperky, vyznamenání apod.).

Hlavní linkou výstavy budou zlaté mince a medaile z různých historických období od 7. stol. př. n. l. až po 20. stol., které budou doplněny o šperky a ozdoby z období starší doby bronzové (nejstarší zlato z našeho území), bohatou výbavu hrobu velmože z období stěhování národů a o hrobovou výbavu a ukázku zpracovávání zlata z Velké Moravy. Nedílnou součástí výstavy bude prezentace vzorků ryzího zlata z evropských nalezišť i pravé nuggety ze severní Ameriky a Austrálie, které vždy vzrušovaly každého správného zlatokopa nebo alespoň čtenáře dobrodružné literatury. 

Moravské zemské muzeum vystaví své nejvzácnější zlaté exponáty, které jsou součástí sbírek numismatického oddělení, mineralogicko-petrografického oddělení a archeologického ústavu. Návštěvníci tak budou mít vyjímečnou příležitost shlédnout unikátní a velmi vyjímečné předměty, které nepatří k běžně vystavovaným. Řada z nich bude v originále vystavena vůbec poprvé.

https://www.mzm.cz/dietrichsteinsky-palac-vystavy/zlato-symbol-moci-a-bohatstvi/